• Birleşik Kamu İş, Tasarruf Tedbirleri Genelgesine Karşı Danıştay’a Dava Açtı
  • Birleşik Kamu İş, Tasarruf Tedbirleri Genelgesine Karşı Danıştay’a Dava Açtı
   Birleşik Kamu İş, Tasarruf Tedbirleri Genelgesine Karşı Danıştay’a Dava Açtı
   Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, memurların bazı haklarını kısıtladığı gerekçesiyle "Tasarruf Tedbirleri" konulu Cumhurbaşkanlığı genelgesine karşı Danıştay’a dava açtı. Genel Mali Sekreter Hasan Kütük, kamuya personel alımının emekli sayısı ile sınırlandırılmasının kamu hizmetlerini verilemez hale getireceğini ve kamu kurumlarının işleyişini olumsuz etkileyeceğini belirtti.
   28.05.2024 - 14:02 | Son Güncelleme:28.05.2024 - 14:02
   G.Albayrak
   51

   Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ''Tasarruf Tedbirleri'' konulu Cumhurbaşkanlığı genelgesinin memurların bazı haklarını kısıtladığı gerekçesiyle Danıştay’a dava açtı. Birleşik Kamu İş Genel Mali Sekreteri Hasan Kütük, kamuya personel alımının emekli sayısı ile sınırlandırılmasının kamu hizmetlerini verilemez hale getireceğini belirtti. Kütük, "Teknik ve personel yetersizliği ile karşı karşıya olan kamu kurum ve kuruluşları, bu genelge ile daha da iş görülemez hale gelecektir" dedi.

   Hasan Kütük, genelgenin "Personel Giderleri" ve "Personel Servisi Hizmetine İlişkin Giderler" başlıklı bölümleri hakkında Danıştay’da dava açtıklarını açıkladı. Birleşik Kamu İş Merkez Yönetim Kurulu’nun basın açıklamasını okuyan Kütük, "Kamu tasarrufu tedbirleri açıklandı, ancak fatura yine halka ve kamu emekçilerine kesilmiştir" ifadelerini kullandı.

   “Emekçinin Kazanılmış Hakları Ortadan Kaldırılırken Lüks Devam Ediyor”

   Kütük, servis araçlarının kaldırılmasıyla toplu sözleşme ile elde edilen kazanımların ortadan kalkacağını ve bu durumun kamuda çalışanlar için ekstra bir ulaşım harcaması yaratacağını söyledi. Kütük, "Genelge hükümleri incelendiğinde, tasarrufun yine kamu emekçilerine dayatıldığı, Anayasa, kanunlar ve toplu sözleşme ile elde edilen tüm kazanımların ortadan kaldırıldığı, kanun mahiyetinde olan toplu sözleşme hükümlerini yok sayarak kamuda lüks ve şatafatın devam ettiği görülmektedir" dedi.

   “Kamu Hizmetleri Aksayacak”

   Keyfi harcamalar sürerken fazla mesai ücretlerinin hedef alınması, personel servislerinin sonlandırılması ve 657 Sayılı Kanun'un 68/B maddesine yapılacak atamaların yalnızca yönetici kadrolarla sınırlandırılmasının hukuksuz olduğunu belirten Kütük, bu düzenlemelerin kamu hizmetlerini büyük oranda aksatacağını vurguladı.

   “İş Güvenliği ve Barışı Bozacak”

   Kamuya personel alımının emekli sayısı ile sınırlandırılmasının kamu hizmetlerini sürdürülemez hale getireceğini söyleyen Kütük, "Teknik ve personel yetersizliği ile karşı karşıya olan kamu kurum ve kuruluşları, bu genelge ile daha da iş görülemez hale gelecektir. Kamuda özellikle eğitim, sağlık, yargı, ulaşım ve diğer iş kollarında kamu emekçilerinin iş yükü artacak, bu karar iş güvenliği ve barışını bozacaktır" ifadelerini kullandı.

   “Personelin Mesaiye Gidiş Gelişi Zorlaşacak”

   Servis araçlarının kaldırılması ile toplu sözleşme ile elde edilen kazanımların ortadan kalkacak olması, kamu emekçilerini ekstra ulaşım harcaması yapmaya zorlayacağını belirten Kütük, bu durumun büyükşehirlerdeki trafik yoğunluğunu daha da artıracağını ve personelin mesaiye gidiş gelişini zorlaştıracağını söyledi. Kütük, "Bu durum kamu kurumu ve kuruluşlarında güvenlik sorunu yaratacaktır" dedi.

   Dava Dilekçesi

   Danıştay’da açılan davanın dilekçesinde, ''Personel Servisi Hizmetine İlişkin Giderler'' başlıklı bölümün 1. fıkrasında yer alan ‘Servis ve güvenlik hizmetleri hariç; kamu kurum ve kuruluşlarına toplu taşıma olan yerlerde personel servisi hizmeti sonlandırılacak, hizmet alımı suretiyle sağlanan personel servisi hizmeti ise sözleşme süresinin bitimine kadar devam edebilecektir’ ibaresinin, ve 3. fıkrasındaki ‘Personel servisi hizmetinden fiilen yararlanan kişi sayısının araç kapasitesinin yüzde 70'inin altında olması durumunda ilgili hatta servis sunumu yapılmayacaktır’ ibaresinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi. Dilekçede, bu düzenlemelerin Anayasa'ya, 4688 sayılı Kanuna, uluslararası sözleşme ve antlaşmalara aykırı olduğu, kamu ve bireyler açısından telafisi imkansız zararlara sebep olabileceği belirtildi.

   Yurtta Haber

   Yorum Yazın

   Yorum yazarak topluluk kurallarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yurtta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  • SüperLig Puan Durumu
   TakımOAP
     O A P
   1.GALATASARAY A.Ş. 38 92 102
   2.FENERBAHÇE A.Ş. 38 99 99
   3.TRABZONSPOR A.Ş. 38 69 67
   4.RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ 38 57 61
   5.KASIMPAŞA A.Ş. 38 62 56
   6.BEŞİKTAŞ A.Ş. 38 52 56
   7.EMS YAPI SİVASSPOR 38 47 54
   8.CORENDON ALANYASPOR 38 53 52
   9.ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. 38 48 50
   10.BITEXEN ANTALYASPOR 38 44 49
   11.GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. 38 50 44
   12.YUKATEL ADANA DEMİRSPOR A.Ş. 38 54 44
   13.YILPORT SAMSUNSPOR 38 42 43
   14.MONDİHOME KAYSERİSPOR 38 44 42
   15.ATAKAŞ HATAYSPOR 38 45 41
   16.TÜMOSAN KONYASPOR 38 40 41
   17.MKE ANKARAGÜCÜ 38 46 40
   18.VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK 38 49 40
   19.SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL A.Ş. 38 42 37
   20.İSTANBULSPOR A.Ş. 38 27 16
   İstanbul nöbetçi eczaneleri