• Birleşik Kamu İş, Tasarruf Tedbirleri Genelgesine Karşı Danıştay’a Dava Açtı
    • Birleşik Kamu İş, Tasarruf Tedbirleri Genelgesine Karşı Danıştay’a Dava Açtı
      Birleşik Kamu İş, Tasarruf Tedbirleri Genelgesine Karşı Danıştay’a Dava Açtı
      Eğitim-Sen Genel Merkezi’nde buluşan eğitimciler, bazı siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli' müfredatının geri çekilmemesi halinde yapılacak ortak eylem planını belirledi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, "Okullar kapanmadan önce bir uyarı eylemi olacak, gerekirse öğrencilerimizi okula göndermeme seçeneğini de değerlendiriyoruz" dedi.
      28.05.2024 - 14:12 | Son Güncelleme:28.05.2024 - 14:12
      G.Albayrak
      48

      Eğitim-Sen Genel Merkezi’nde bir araya gelen eğitimciler, bazı siyasi partiler ve demokratik kitle örgütü temsilcileri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan yeni eğitim müfredatının geri çekilmemesi halinde yapacakları ortak eylem planını belirlemek üzere toplandı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, “Mutlaka okullar kapanmadan önce bir uyarı eylemi olacak. Bunun biçim ve şeklini burada oluşacak komisyon belirleyecek. Öncelikle öne çıkan bir boykot ve uyarı. Belki önümüzdeki yıl eğitim öğretimin başlamasıyla birlikte bu ısrar devam ederse böyle bir müfredatın altına öğrencilerimizi sokmamak ve göndermemek gibi birçok seçenek önümüzde var” dedi.

      Toplantının Amacı ve Katılımcılar

      ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ olarak açıklanan yeni müfredat modelinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanmasının ardından Eğitim-Sen Genel Merkezi’nde bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, bazı siyasi partiler ve eğitimciler, yeni müfredat ile ilgili yürütülecek ortak mücadele programıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, yeni müfredatın geri çekilmesi talebi bir kez daha yinelendi. Eğitimciler, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri yeni müfredata karşı nasıl bir eylem programı izleyeceklerini belirleyecek.

      Basın Açıklamasına Katılan Kurumlar

      Basın açıklamasına katılan kurumlar arasında Eğitim-Sen, KESK, CHP, Dem Parti, Sol Parti, EMEP, Yeşil Sol Parti, Halkevleri, Laiklik Meclisi, Eğit-Der, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Veli-Der, İnsan Hakları Derneği ve Öğretmen Sendikası yer aldı.

      Kemal Irmak’ın Açıklamaları

      Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, "Bu müfredatın kimler tarafından oluşturulduğunu biliyoruz. Arkasında tarikatların olduğunu biliyoruz. Bu müfredatın geri çekilmesi ve evrensel değerlere yakışır, çağın gerekliliklerini yerine getirmesi konusunda çağrılarda bulunduk. Bu gerici müfredat ile karşı karşıyayız. Bu müfredatın geri çekilmesi için kitle örgütleri ile yan yana gelerek mücadele programı oluşturacağız" dedi.

      Saray, Milli Eğitim Bakanı ve Gerici Müfredat

      Irmak, "Tarikat ve cemaatlerin aslında bir anlamda gölge bakanı olan Yusuf Tekin, onların istek ve bilgileri doğrultusunda milli eğitim müfredatı oluşturdu. Bu müfredatın kimler tarafından nerede nasıl oluşturulduğunu bilsek de bakanlık buna açıklık getirmese de arka planda tarikat ve cemaatlerin uzantıları olan vakıf ve derneklerin olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

      Mücadele Programı

      Irmak, "Bu ülkenin laik, demokratik, seküler yaşamdan yana olan yapıları olarak uzun zamandan beri bu müfredatın geri çekilmesini, toplumun tamamını kapsayacak, ülkenin gerçeklerine uygun, evrensel değerlere yakışır bir müfredat oluşturulması konusunda ciddi çağrılarda bulunduk. Bu çağrılara kulak vermeyen, inatla bu müfredatı hayata geçirme konusunda bir kararlılık gösteren Saray, Milli Eğitim Bakanı ve onların gerici müfredatıyla karşı karşıyayız. Bu müfredatın geri çekilmesi, uygulanmaması, ülkeye uygun bir müfredat yapılması için kitle örgütleriyle yan yana gelerek mücadele programı oluşturacağız" dedi.

      Hazırlık Süresi ve Öneri Süresi

      Irmak tarafından okunan ortak basın açıklamasında ise şu görüşlere yer verildi: "İktidarın siyasi programına ve siyasal ideolojik görüşüne uygun olarak hazırlanan laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz. ‘Geri çekin’ diyoruz. Tarihi yeni ama içeriği yüz yıl öncenin dahi gerisinde olan müfredat, dün Bakan tarafından imzalandı. Bakanlık kamuoyuna açıkladıkları müfredat ile ilgili bir hafta süre vererek, öneri, görüş ve eleştiriye açtıklarını ifade etmişti. Sürenin az olduğunu eleştirenlere, sürenin artırılacağını söyleyerek adeta dalga geçer gibi on güne çıkardığını açıkladı. Hazırlık süresinin on yıl olarak açıklandığı müfredata, on gün içerisinde öneri ve görüş istedi. Öncesinde de müfredatı bin kişi ile hazırladıklarını, onlarca çalıştay yaptıklarını ifade etmiş, ancak bu kişilerin kimler olduğu, çalıştayların nerede yapıldığı soruları hep yanıtsız kaldı."

      Öğrencilerimizi Okula Göndermemek

      Irmak, yeni müfredata karşı nasıl bir eylem planı yürütüleceği konusunda ise önlerinde birçok seçenek olduğunu, bu seçeneklerin komisyon çalışmaları sonucunda netleşeceğini söyledi. Irmak, "Mutlaka okullar kapanmadan önce bir uyarı eylemi olacak. Bunun biçim ve şeklini burada oluşacak komisyon belirleyecek. Öncelikle öne çıkan bir boykot ve uyarı. Ama bunun devam etmesi durumunda birçok yürüyüş kolları. Belki önümüzdeki yıl eğitim öğretimin başlamasıyla birlikte bu ısrar devam ederse böyle bir müfredatın altına öğrencilerimizi sokmamak ve göndermemek gibi birçok seçenek önümüzde var. Bunların ne zaman ne şekilde olacağını komisyon bugün çalışmalarını yapacak yarından itibaren kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.

      Yurtta Haber

      Yorum Yazın

      Yorum yazarak topluluk kurallarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yurtta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

    • SüperLig Puan Durumu
      TakımOAP
        O A P
      1.GALATASARAY A.Ş. 38 92 102
      2.FENERBAHÇE A.Ş. 38 99 99
      3.TRABZONSPOR A.Ş. 38 69 67
      4.RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ 38 57 61
      5.KASIMPAŞA A.Ş. 38 62 56
      6.BEŞİKTAŞ A.Ş. 38 52 56
      7.EMS YAPI SİVASSPOR 38 47 54
      8.CORENDON ALANYASPOR 38 53 52
      9.ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. 38 48 50
      10.BITEXEN ANTALYASPOR 38 44 49
      11.GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. 38 50 44
      12.YUKATEL ADANA DEMİRSPOR A.Ş. 38 54 44
      13.YILPORT SAMSUNSPOR 38 42 43
      14.MONDİHOME KAYSERİSPOR 38 44 42
      15.ATAKAŞ HATAYSPOR 38 45 41
      16.TÜMOSAN KONYASPOR 38 40 41
      17.MKE ANKARAGÜCÜ 38 46 40
      18.VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK 38 49 40
      19.SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL A.Ş. 38 42 37
      20.İSTANBULSPOR A.Ş. 38 27 16
      İstanbul nöbetçi eczaneleri