• Çöl Davos'unda Karamsarlık: İsrail-Hamas Çatışması ve Küresel Ekonomiye Etkileri
  • Çöl Davos'unda Karamsarlık: İsrail-Hamas Çatışması ve Küresel Ekonomiye Etkileri
   Çöl Davos'unda Karamsarlık: İsrail-Hamas Çatışması ve Küresel Ekonomiye Etkileri
   Suudi Arabistan'da düzenlenen "Çöl Davos'u" olarak adlandırılan Gelecek Yatırım Girişimi'nde Wall Street'in en üst düzey finansçıları, İsrail ile Hamas arasındaki şiddetli çatışmanın gölgesinde küresel ekonomi hakkında karamsar bir ton tuttular. Jeopolitik gerilimler ve ekonomik belirsizlikler, yatırım ve iş dünyası üzerindeki riskleri artırırken, Suudi Arabistan'ın ABD liderliğindeki İsrail ile normalleşme planlarını askıya aldığı belirtildi. Etkinlik, küresel ekonomik dönüşüm ve anlaşmaların geleceği konusundaki endişelerle dolu bir atmosferde gerçekleşti.
   27.05.2024 - 14:55 | Son Güncelleme:27.05.2024 - 14:55
   G.Albayrak
   27

   ABD Liderliğindeki Barış Çabaları

   JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Suudi Arabistan’ın İsrail ile resmi ilişkiler kurması için bir ABD liderliğindeki girişimi terk etmemesi gerektiğini vurguladı.

   "İsrail’de olanlara rağmen, bu çabayı sürdürmenizi tavsiye ediyorum," dedi Dimon Riyad’daki Gelecek Yatırım Girişimi’nde (FII). "Bu, Ortadoğu halkları için Suudi Arabistan’ın liderliğiyle oraya ulaşmanın tek yoludur."

   Riyad’ın düşüncelerine aşina olan iki kaynak, Suudi Arabistan’ın İsrail ile ilişkileri normalleştirme planlarını askıya aldığını belirterek, dış politikalarını hızla yeniden düşündüklerini işaret etti.

   Küresel Ekonomi Üzerindeki Tehditler

   Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga, Orta Doğu’daki çatışma tarafından yükseltilen jeopolitik gerilimlerin dünya ekonomisi için en büyük tehdit olduğunu söyledi.

   "Dünyada çok şey oluyor ve gördüğünüz savaşlardaki jeopolitik durumlar ve İsrail ve Gazze’de son zamanlarda olanlar. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde, ekonomik gelişme üzerindeki etkinin daha da ciddi olduğunu düşünüyorum," dedi Banga.

   Her ne kadar küresel finansçılar çatışmaya fazla değinmese de, yapay zeka gibi konulardan bahsederek, savaşın ekonomik etkileri ile rekor borçlar birleştiğinde karamsar bir tablo ortaya koydular.

   "Bu sorunlar çözülmezse, bu muhtemelen daha fazla küresel terörizm anlamına gelir ki bu da daha fazla güvensizlik anlamına gelir, bu da toplumun korkulu olacağı anlamına gelir... ve ekonomilerimizde daralmalar görürüz," dedi BlackRock Başkanı ve CEO’su Laurence Fink.

   Fink, FII’de JPMorgan’ın Dimon, Goldman Sachs’ın David Solomon ve Citi’nin Jane Fraser gibi banka CEO’ları ile bir paneldeydi. Kadınların işyerindeki yeri gibi konulardan bahsettiler, ancak yükselen faiz oranlarının etkilerini de tartıştılar.

   Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, karamsar olduğunu belirtti.

   "Eğer zaman ufkunu alırsanız, göreceğimiz para politikalarının dünyaya daha büyük etkileri olacaktır," dedi Dalio. "Ve dünya boşluklarına bakarsanız, bu konuda iyimser olmak zor."

   HSBC Group CEO’su Noel Quinn de ağır hükümet borçlarının tehlikelerine karşı uyardı. "Mali açıklar konusunda bir dönüm noktasından endişe duyuyorum," dedi. "Geldiğinde, hızlı gelecektir ve dünyadaki birkaç ekonominin bir dönüm noktası yaşayabileceğini ve sert vuracağını düşünüyorum."

   Bitmeyen Çatışma

   İsrail ordusu, Hamas’ı ortadan kaldırmak için "bitmeyen saldırılara" hazırlandığını söyledi. Eski ABD Başkanı Barack Obama, "insani maliyetleri görmezden gelen herhangi bir İsrail askeri stratejisinin sonunda geri tepebileceği" uyarısında bulundu.

   Çatışma, bölgesel güç merkezi Suudi Arabistan’ın yüz milyarlarca dolar harcayarak geniş bir ekonomik dönüşüm planına yatırım yaptığı bir dönemde Orta Doğu’nun istikrarını bozabilir.

   Ancak finans liderleri çoğunlukla iş dünyasına odaklanmıştı.

   Geçen yıl, Suudi Arabistan spor, oyun ve havacılık gibi alanlarda milyarlarca dolar harcadı. Bu yıl, Suudi Telekom Corp, İspanya'nın Telefonica şirketinde yaklaşık %10 hisse aldı.

   "Bugünün dünyası belirsiz görünse de, iş dünyasının geleceğini ilham vermeye ve toplumlarımızı daha istikrarlı ve dirençli bir dünya düzeni yaratmak için geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz," dedi Suudi Arabistan’ın egemen Kamu Yatırım Fonu valisi Yasser al-Rumayyan konferansta.

   Goldman Sachs’ın Solomon daha fazla anlaşma yapma potansiyelini ele aldı.

   "Zamanla, ölçek küresel iş dünyasında rekabetçi doğa açısından çok önemlidir," dedi.

   Blackstone Group’un kurucu ortağı, başkanı ve CEO’su Stephen Schwarzman, pandeminin ardından genellikle boş olan ofis binalarındaki yatırımcılar için tehditleri işaret etti.

   "Ofis binalarında %30 kullanılmayan alanınız olduğunu söyleyin, bu, bu ofis binalarının ekonomik varlıklar olarak sürdürülebilir olmadığını gösterir. Bu yüzden bunun çok kötü bir sonu olacak," dedi Schwarzman.

   Bu yılki Gelecek Yatırım Girişimi’ne 5,000’den fazla kişi kayıt yaptırdı ve sadece birkaç kişi mevcut olaylar nedeniyle geri çekildi.

   Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, krallığın profilini yükseltmek, yatırım ve ticaret ittifakları kurmak, eski bölgesel düşmanlarla diyalog kurmak ve ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi ile yaşanan gerilimlerin ortasında Doğu’daki ortaklara yönelmek için çabalıyor. Bu yılki forum, doğuya doğru bu dönüşümü göstermek için tasarlandı. Reuters’e konuşan FII Enstitüsü CEO’su Richard Attias, Asya’dan 70 konuşmacı olacak, bunlardan 40’ı Çinli olacak dedi.

   Suudi Arabistan, ekonomiyi petrolden uzaklaştırmak, yeni sanayiler yaratmak, vatandaşlara iş imkanı sağlamak ve yabancı sermaye ve yetenekleri çekmek için Vizyon 2030 adı verilen iddialı bir ekonomik dönüşüm planının yarısına gelmiş durumda.

   FII kısmen bunu finanse etmek için yatırım çekmeyi amaçlıyor, bu zor bir görev çünkü bu yılın ikinci çeyreğinde toplam yabancı yatırım akışları düşüş gösterdi.

   Yurtta Haber

   Yorum Yazın

   Yorum yazarak topluluk kurallarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yurtta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  • SüperLig Puan Durumu
   TakımOAP
     O A P
   1.GALATASARAY A.Ş. 38 92 102
   2.FENERBAHÇE A.Ş. 38 99 99
   3.TRABZONSPOR A.Ş. 38 69 67
   4.RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ 38 57 61
   5.KASIMPAŞA A.Ş. 38 62 56
   6.BEŞİKTAŞ A.Ş. 38 52 56
   7.EMS YAPI SİVASSPOR 38 47 54
   8.CORENDON ALANYASPOR 38 53 52
   9.ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. 38 48 50
   10.BITEXEN ANTALYASPOR 38 44 49
   11.GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. 38 50 44
   12.YUKATEL ADANA DEMİRSPOR A.Ş. 38 54 44
   13.YILPORT SAMSUNSPOR 38 42 43
   14.MONDİHOME KAYSERİSPOR 38 44 42
   15.ATAKAŞ HATAYSPOR 38 45 41
   16.TÜMOSAN KONYASPOR 38 40 41
   17.MKE ANKARAGÜCÜ 38 46 40
   18.VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK 38 49 40
   19.SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL A.Ş. 38 42 37
   20.İSTANBULSPOR A.Ş. 38 27 16
   İstanbul nöbetçi eczaneleri