• TÜSİAD Heyeti Suudi Arabistan’da Temaslarda Bulundu
  • TÜSİAD Heyeti Suudi Arabistan’da Temaslarda Bulundu
   TÜSİAD Heyeti Suudi Arabistan’da Temaslarda Bulundu
   TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan liderliğindeki heyet, Suudi Arabistan'a gerçekleştirdikleri üç günlük ziyaret kapsamında bakanlıklar, iş dünyası ve ticaret odaları ile görüşmelerde bulundu. Ziyaret sırasında, Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu çerçevesinde sunduğu projeler ve yatırım teşvikleri hakkında bilgi alan TÜSİAD heyeti, Türk özel sektörünün bu projelerde önemli katkıları olabileceğini vurguladı.
   11.06.2024 - 06:00 | Son Güncelleme:11.06.2024 - 06:00
   Gönül DOĞAN
   13

   (İSTANBUL) - TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, Suudi Arabistan’da gerçekleştirdiği üç günlük ziyaret kapsamında önemli temaslarda bulundu. Ziyaret süresince bakanlıklar, iş dünyası, ticaret odaları ve Suudi Arabistan'ın önde gelen aileleri ile bir araya gelindi. Görüşmelerde, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu çerçevesinde başlatmış olduğu projelerin sunduğu fırsatlar ve yatırım teşvikleri hakkında bilgi alındı.

   TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, ziyarete ilişkin değerlendirmesinde, "Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 kapsamındaki projelerin hayata geçirilmesinde Türk özel sektörünün önemli katkıları olabilir" dedi.

   TÜSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, ziyaretin ilk gününde Riyad’da Yatırım Bakan Yardımcısı Sara Al Sayed ile yapılan görüşmede, Suudi Arabistan’daki yatırım fırsatları ve Vizyon 2030 projeleri ele alındı. Ardından Nasser Abdulrahman Al-Zamil başkanlığında Suudi Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu ve Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi temsilcileri ile bir araya gelinerek ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar tartışıldı. Sonrasında, Ajlan & Bros Holding Mega Projeler Grup CEO’su Ali Al Hazmi ile yapılan görüşmede, Türk şirketleri ile iş birliği ve ortaklık alanları ele alındı. Heyet, T.C. Riyad Büyükelçisi Emrullah İşler'i ziyaret ederek Suudi Arabistan’daki iş ve yatırım ortamı hakkında bilgi aldı. Ayrıca, Al Muhaidib Grup Yönetim Kurulu Başkanı Suleiman Al Muhaidib’in ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğinde Suudi iş insanları ile bir araya gelindi.

   Ziyaretin ikinci gününde TÜSİAD heyeti, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı Khalil Ibn Salamah ile bir araya geldi. Görüşmede bakanlığın öncelik verdiği sektörler ve TÜSİAD’ın dijitalleşme alanında yürüttüğü çalışmalar ele alındı. Ardından Suudi Arabistan Varlık Fonu (PIF) Paydaş Yönetimi Bölüm Başkanı Mulham Al Bakree başkanlığındaki heyetle yapılan toplantıda, PIF’in Suudi Arabistan’daki ve ülke dışındaki yatırımlarında öncelikli sektörler hakkında bilgi alındı. Heyet, Dış Ticaret Otoritesi Guvernörü Mohammad Al Abduljabbar ve Dış Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile de görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesinin önemi vurgulanarak, Türkiye-Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi Serbest Ticaret Anlaşması’nın ilk tur müzakerelerinin başlamasının ekonomik ilişkilere katkısı ele alındı. Son olarak, Olayan Finans Şirketi CEO’su Dr. Nabeel Al Amudi ve ekibi ile yapılan toplantıda iki ülkede yatırım için öncelikli görülen sektörler tartışıldı.

   TÜSİAD heyeti, ziyaretin üçüncü gününde Cidde’de ilk olarak T.C. Cidde Başkonsolosu Mustafa Ünal ve ekibi ile bir araya gelerek Cidde’deki iş ve yatırım ortamı hakkında bilgi aldı. Ardından Cidde Ticaret Odası Başkanı Mohamed Yousuf Naghi başkanlığındaki yönetim kurulu ve iş insanları heyeti ile yapılan görüşmede, Cidde ve Suudi Arabistan’daki iş yapma süreçleri, Vizyon 2030 çerçevesinde fırsatlar ve işbirliği alanları ele alındı. Heyet, daha sonra Savola Group CEO’su Waleed Khalid Fatani ve Savola Gıda CEO’su Sameh Hassan ile görüşerek, Savola’nın Türkiye’deki ve uluslararası yatırımları hakkında bilgi aldı. Nesma Danışma Kurulu Başkanı Eng. Fouad Al-Sherebi ile yapılan görüşmede ise Nesma’nın Suudi Arabistan’daki yatırımları ve Türkiye’deki fırsatlar ele alındı. Ziyaretin son durağında Al Muhaidib Group Başkan Yardımcısı Emad Al Muhaidib’in ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğinde grubun yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelindi.

   TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, ziyarete yönelik değerlendirmesinde, "Bu ziyaretimiz, Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu çerçevesinde başlatmış olduğu projelerin sunduğu fırsatlar ve yatırım teşviklerini anlamak için son derece faydalı oldu. Gelişen ekonomik ilişkilerimiz sonrası ihracatımız 2023 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık 50% artış göstererek 2,6 milyar dolar seviyesine, ticaret hacmimiz de 6,8 milyar dolara ulaştı. Bu süreçte ticaret ve yatırım ilişkilerimizi geliştirmek, ekonomik işbirliğimizi derinleştirmek için önemli fırsatlar olduğuna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

   TÜSİAD heyetinde Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri Çağatay Özdoğru ve Perihan İnci, Genişletilmiş Yönetim Kurulu Üyeleri Meltem Akol ve Aydın Buğra İlter, Körfez Ağı Koordinatörü Arda Cenk Tokbaş, Körfez Çalışma Grubu üyeleri Houmer Balazadeh, Kaan Kiziroğlu, Emre Kemal Mimaroğlu, Yurdaer Kahraman, Genel Sekreter Yardımcısı Hale Hatipoğlu, Küresel Ekonomik İlişkiler Direktörü Aslı Başkaracaoğlu ve Küresel Ekonomik İlişkiler Direktör Yardımcısı Başat Şimşek yer aldı.

   Yurtta Haber

   Yorum Yazın

   Yorum yazarak topluluk kurallarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yurtta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  • SüperLig Puan Durumu
   TakımOAP
     O A P
   1.GALATASARAY A.Ş. 38 92 102
   2.FENERBAHÇE A.Ş. 38 99 99
   3.TRABZONSPOR A.Ş. 38 69 67
   4.RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ 38 57 61
   5.KASIMPAŞA A.Ş. 38 62 56
   6.BEŞİKTAŞ A.Ş. 38 52 56
   7.EMS YAPI SİVASSPOR 38 47 54
   8.CORENDON ALANYASPOR 38 53 52
   9.ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. 38 48 50
   10.BITEXEN ANTALYASPOR 38 44 49
   11.GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. 38 50 44
   12.YUKATEL ADANA DEMİRSPOR A.Ş. 38 54 44
   13.YILPORT SAMSUNSPOR 38 42 43
   14.MONDİHOME KAYSERİSPOR 38 44 42
   15.ATAKAŞ HATAYSPOR 38 45 41
   16.TÜMOSAN KONYASPOR 38 40 41
   17.MKE ANKARAGÜCÜ 38 46 40
   18.VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK 38 49 40
   19.SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL A.Ş. 38 42 37
   20.İSTANBULSPOR A.Ş. 38 27 16
   İstanbul nöbetçi eczaneleri