Bu karar ile Kamu Vicdanı yıkıldı...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bu karar ile Kamu Vicdanı yıkıldı...
Adalet Bakanlığı kamu vicdanına derin yara açan bu kararı incelemeli...

''Ak Partili Başkan Şantaja boyun mu eğdi? Başlıklı haberimiz sonrası Solmazlar Gruop avukatı tarafından Solmazlar Gruop'a ait kacak fabrikanın  yıkımının durdurulması hakkında gönderilen yargı kararı kamu vicdanını yaraladı. 

 

Çekmeköy Belediyesi encümen kararını ve yıkım kararını iptal ettirmek için yargıya başvuran Solmazlar Gruop'un aldığı yıkım durdurma kararı hakkında görüşlerine başvurduğumuz hukukçular ve mimarlar bu yargı kararı ''kaçak yapılaşmanın önünü açar'' yorumlarına sebep oldu...

 

Yaparken kanunları çiğnediler yıkılırken kanunlara sığındılar...

 

3194 Sayılı İmar Kanunun 32. Maddesini yok sayarak Ömerlide Kaçak Fabrika yapan Solmazlar Group, Ulusal Basındada haber olmuştu. Ulusal Basında çıkan haberler sonrasındada  kaçak Fabrika inşaatını durdurmayarak kanunları hiçe sayması bölge halkının tepkilerine sebep oldu. 

 

 Solmazlar Gruop tarafından Çekmeköy Belediyesi üst düzey yetkililerine  Rüşvet verilerek Kaçak Fabrika inşaatına devam edildiği ve göz yumulduğu yönünde bölge halkı tarafından bir çok iddia dillendirilmişti.

 

 Yargı kararı kamu vicdanını sızlattı...

 

Çekmeköy Belediyesi Avukatları aracılığı ile Solmazlar Gruop'un yargı kararı ile aldığı yıkım durdurma kararının iptali için  bölge idare mahkemesine yaptığı başvuru ret oldu. 

 

Yargının tüm ibareler ile Kaçak olarak tescillenmiş bir yerin yıkımını geçici olarak bile engel olması veya durdurması kamuoyu nezdinde sert eleştirilere sebep olurken, yargıya olan güveni sarstı. 

 

Kaçak Fabrikanın durdurulması için mücadele veren Vatandaşlar, Adalet Bakanlığına kamu vicdanını derinden sarsan ve kanunları Kaçak Fabrika yaparken hiçe sayan bu kişileri korur nezdinde verilen bu yıkım kararını durduran bu kararın  müfettişler nezdinde incelenmesi ve diğer kaçak yapılara emsal olmaması için e-devlet üzerinden şikayette talepte bulunacaklarını belirttiler.

 

Yargı bu kanunu neden görmezden geldi?

 

 

'Bu Kanun hükümlerine göre ruhsat alınmadan yapılabilecek yapılar hariç; ruhsat alınmadan yapıya başlandığı veya ruhsat ve eklerine aykırı yapı yapıldığı ilgili idarece tespiti, fenni mesulce (...) tespiti ve ihbarı veya herhangi bir şekilde bu duruma muttali olunması üzerine, belediye veya valiliklerce o andaki inşaat durumu tespit edilir. Yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulur.

 

Durdurma, yapı tatil zaptının yapı yerine asılmasıyla yapı sahibine tebliğ edilmiş sayılır. Bu tebligatın bir nüshası da muhtara bırakılır.

 

Bu tarihten itibaren en çok bir ay içinde yapı sahibi, yapısını ruhsata uygun hale getirerek veya ruhsat alarak, belediyeden veya valilikten mührün kaldırılmasını ister.

 

Ruhsata aykırılık olan yapıda, bu aykırılığın giderilmiş olduğu veya ruhsat alındığı ve yapının bu ruhsata uygunluğu, inceleme sonunda anlaşılırsa, mühür, belediye veya valilikçe kaldırılır ve inşaatın devamına izin verilir.

 

Aksi takdirde, ruhsat iptal edilir, ruhsata aykırı veya ruhsatsız yapılan bina, belediye encümeni veya il idare kurulu kararını müteakip, belediye veya valilikçe yıktırılır ve masrafı yapı sahibinden tahsil edilir.' denilirken.

 

Ruhsatsız ve kaçak olduğu tescilli Kaçak Fabrikanın yıkımının Yargı tarafından durdurulması halkın yasalara olan güvenini sarmaz mı sorusunu da akıllara getirdi.

 

2018 yılından bugüne kadar geçen zamanda bölge halkının ve Basının sıklıkla gündeme taşıdığı bu kaçak Fabrika hakkında yargının görmezden gelmesi ve suçlular hakkında hiç bir yasal işlem uygulanmaması Çekmeköy Belediyesinde bir kesim üst düzey yönetici ve Solmazlar Gruop arasında kaçak fabrikayı yasallastirmak için danışıklı dövüş yapıldığı iddialarını da güçlendiriyor.

 

Solmazlar Gruop'a ait Kaçak Fabrika ile ilgili olarak çıkan Rüşvet iddialarını ve bu fabrikanın yapımına müsaade eden yetkililerin halen araştırılıp yargılanmaması ve cezalandırılmaması ise kamu vicdanını yaralamaya devam ediyor...

Kamu vicdanını yaralayan belge...

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ak Partili Başkan, ŞANTAJ'a boyun mu eğdi?Önceki Haber

Ak Partili Başkan, ŞANTAJ'a boyun mu eğd...

Poyraz'ın, Temsil için ayırdığı 2 Milyon 220 Bin TL' lik Misafirleri Kim?Sonraki Haber

Poyraz'ın, Temsil için ayırdığı 2 Milyon...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!